Rekonstrukce vzduchotechniky

Ve všední dny od 2. listopadu do 30. listopadu 2015 bude probíhat v našem domě plánovaná rekonstrukce vzduchotechniky firmou "Pointec, s.r.o.". Tato firma bude provádět montážní práce, kde budou nahrazeny staré střešní ventilátory s omezenou účinností a vysokou spotřebou energie za úsporná a výkonná zařízení CRHB -315 Ecowatt. Montážní práce budou probíhat i v jednotlivých bytech dle tohoto harmonogramu. Podrobnější informace k rekonstrukci naleznete ZDE a ZDE.

Komentáře

Obrázek uživatele simam

Vážení přátelé,

dle informací představenstva a dodavatelské firmy na rekonstrukci vzduchotechniky, je potřeba, aby to bylo vykonáno u všech bytových jednotek (bude-li fungovat centrální odtah a vy budete mít někde netěsnost, může vám to v bytě prý hvízdat, navíc by to omezilo celkovou funkčnost). Paní z firmy úplně přesně na některé dotazy odpovědět neuměla s klasickým dovětkem, že to "chlapi musí vidět"). Nejsme sami, kdo má byt zrekonstruovaný a chápeme, že v zájmu celkové funkčnosti domu je třeba občas se podřídit. Nicméně bych chtěl upozornit všechny, kdo jsou ve stejné situaci jako já, že řešení nemusí být jednoduché. Může po vás být požadováno: demontáž kuchyňské linky (máte-li novou, která disponuje např. cirkulační digestoří), případně i vybourání části zdi (paní na telefonním čísle firmy mi sdělila, že oni budou montovat ventily, ale všechny věci okolo jsou na obyvatelích). V koupelně / na WC máme např. nový SDK strop s elektrickými ventilátory - možná vyměnit půjdou, možná ne (v tom případě by asi musel následovat opět částečné bourání, následné malování atd.)

Co se týče formulace požadavku "zpřístupnění a vyklizení prostoru před stoupačkami" - my např. máme stoupačky obestavěné ytongem a máme jak v předsíni, tak na WC jen menší revizní dvířka (prostor vodoměrů je tedy přístupný, celkový prostor stoupaček ovšem nikoliv). Nejsem si tedy jistý, zda se po nás bude chtít zbourání části celé stavby?!

Při plánování rekonstrukce jsme s tím pochopitelně nepočítali (je to sice jen dva roky, ale patrně to tehdy nebylo ani v úvahách, jinak by nás na to zřejmě představenstvo schvalující rekonstrukci upozornilo), nabízí se zde tedy i otázka, zda bude družstvo případné náklady s tím spojené hradit?

Navrhuji, aby se představenstvu přihlásili všichni, kteří nemají byt v původním stavu, resp. si nejsou jisti, jestli mají dobře přístupné původní otvory pro odtah vzduchu. Myslím, že by bylo dobré, kdyby firma předem provedla návštěvu v těchto bytech a poskytla konzultaci. My obyvatelé bychom tak měli čas se na celou akci připravit. Představa, že 25. 11. k nám do bytu dorazí montovat ventil a budou po mně chtít zpřístupnění horní části stoupaček, je trochu deprimující.

S pozdravem Michal Šíma

 

 

Od simam
Obrázek uživatele admin

Podle dostupných informací, které jsem zjišťoval u firmy, která má u nás provádět rekonstrukci vzduchotechniky jsem měl taktéž několik dotazů, jelikož máme byt po celkové rekonstrukci a zajímalo mě, jak a co se bude měnit.

Měl jsem dotaz na barvu, jelikož mám na WC a v koupelně šedé obklady a ventilátory mám v šedo-stříbrném nerezu, jestli firma nabízí i jiné odstíny a materiály, aby to vypadalo dizajnově stejně  (odpovědˇ: máme pouze bílou barvu), ale můžete se podívat na http://www.elektrodesign.cz/ a pokud tam něco najdete, tak mi vám poradíme jestli to můžete použít (samozřejmě bych si to platil sám), ale vůbec nevím co mám hledat. Hledal jsem na stránkách ve ventilátorech, ale vůbec nevím co hledat: axiální, radiální nebo kruhové ventilátory. Takže jsem v koncích.

Další dotaz byl na připojení ventilu v kuchyni, jak to budou připojovat. Údajně to připojují na osvětlení digestoře. S tím opět nemohu souhlasit, jelikož digestoř nebyla zrovna levná a je samozřejmě ještě 5let v záruce a jakýkoliv zásah není v době záruky povolen. Odtahovou rouru do hlavního vývodu mám zabudovanou uvnitř skříně v kuchynšké lince a vůbec nemám představu kolik místa budou potřebovat na vložení nějakého ventilu.

Z tohoto důvodu bych přivítal do doby instalace v bytě nějakého technika z dané firmy, abychom si vše vysvětlili, jelikož pokud to dopadne tak, že přijde parta a začne nám ničit něco s čím nesouhlasíme, tak vše ukončíme a danou firmu nenecháme v bytě pracovat. Chápu, že se jedná o lepší a asi úspornější systém vzduchotechniky, ale rád bych měl v těchto otázkách jasno dříve, než se začne dle daných termínů něco dělat. Firma si stanovila určité termíny, včetně časových prodlev u jednotlivých bytů, ale určitě nepočítá s problémy u bytů po rekonstrukcích.

S pozdravem M. Vrbeník

 

Od admin

Dobrý den,

bohužel se potýkám se stejnou sitací, jako předešlí pisatelé.

Na mé telefonicé dotazy u firmy, která bude povádět rekonstrukci vzduchotechniky, jsem dostal pouze nic neříkajíc e-mail s obrázkem ventilu a obecnou informací z letáčku, která by možná byla užitečná pro řemeslníka s představivostí, pokud by znal moji situaci na místě, ovšem pro mě je naprosto nedostatečná.

Také jsem krátce po rekonstrukci bytu a vůbec se mi nelíbí představa, že někdo bude bez předchozí domluvy či prohlídky provádět nějaké zásahy do nové kuchyně nebo koupelny.

Když jsem paní po telefonu žádal o návštěvu technika, který by se na situaci u mě v bytě podíval, a spolu s firmou, která mi dělala rekonstrukci, by se domluvili na nějakém řešení, byla paní nejdříve docela vstřícná (asi jsem byl jeden z prvních volajících), ovšem závěrem vše "zazdila" s tím, že vše dělají na jednu návštěvu, proto je příprava na mě.

Taktéž si uvědomuji potřebu většiny, resp. obecný zájem na zkvalitnění vzdychotechniky v domě, myslím ale, že vzhledem k rozdílným situacím v bytech by vstřícnější individuální přístup neškodil.

 

S pozdravem

Stanislav Brei

 
Od Stanislav Brei
Obrázek uživatele simam

Panu předsedovi Komínovi děkuji za mailem zaslanou odpověď a vysvětlení. Zde jen část mé reakce:

"V rovině, v jaké je to od Vás podané, to samozřejmě chápu. Nejsem bohužel technický typ jako Vy a některé zmíněné souvislosti jsou mi sice nyní jasné, ale dosud jsem se jimi nezabýval. Před rekonstrukcí mne vlastně ani nenapadlo, že systém nefunkční 20 let by mohl být vzkříšen, ale to je moje minus.

Za běžné situace bych si vícenáklady uhradil sám (a asi to tak stejně udělám), ale v situaci, kdy je zařízení ještě v záruce a vše je nové, tak se panům Breiovi a Vrbeníkovi nedivím, že z toho nemají radost. A naprosto souhlasím s tím, že není možné to vše udělat "na jednu návštěvu", či dokonce umožnit dělníkům nějaké zásahy, které by mohly poničit další vybavení.

Pokud píšete, ať to řešíme bez emocí a ve spolupráci s firmou, tak o to se snažím. Stále si myslím, že je ještě čas domluvit s firmou mnou navrhovanou konzultaci předem. Myslím, že s těmi vágními informacemi, které zatím máme, od nás nikdo nemůže žádat, abychom něco předem připravovali. Nevíme co, nevíme v jakém rozsahu, je to prostě nereálné, není to v našich silách. Jen se zbytečně nedodrží naplánované harmonogramy, čemuž se také snažím předejít.

Dejte, prosím vědět, zda se Vám jeví ta varianta s konzultační návštěvou v "předtermínu" jako reálná. Myslím, že je to v zájmu nás všech. Díky všem za věcné připomínky, snad akce dobře dopadne.

Pěkný večer přeje Michal Šíma

Od simam

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Z důvodu ochrany proti spamu je nutné ručně vyplnit následující textové pole.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.